#Przejdź do treści strony Wersja dla niedowidzących
Pomoc w czytaniu:
Dom Pomocy Społecznej
Aktualności
Zwiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PIELĘGNIARKI I DZIEŃ OPIEKUNA OSÓB STARSZYCH W DPS

Tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki oraz Dnia Opiekuna Osób Starszych podporządkowane były rygorowi sanitarnemu. Był jednak czas na okolicznościowy tort i podziękowania za trud, poświęcenie i trwanie przy podopiecznych, nawet w najtrudniejszych momentach. Słowa uznania i życzenia przesłali Prezydent Miasta Sopotu Jacek Karnowski i Wiceprezydent Magdalena Czarzyńska-Jachim.

 
 
 
 
Zwiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę

Wsparcie Psychologiczne

Dyżur psychologa w ramach Punktu Interwencji Kryzysowej MOPS Sopot
Wszyscy, którzy  potrzebują wsparcia psychologicznego, mogą zadzwonić pod specjalny
numer telefonu, uruchomiony w ramach Punktu Interwencji Kryzysowej MOPS Sopot
Telefon 609 680 115, działa 7 dni w tygodniu 24 h/dobę.

TELEFONICZNE DYŻURY PSYCHOLOGICZNE:
1. mgr Joanna Bujko – psycholog, psychoterapeuta pełni dyżur
poniedziałek -piątek, godz. 11.00 – 13.00
pod tel. 601 080 370, j.bujko@poradniasopot.pl


2. mgr Paulina Piechowiak – 
psycholog, oligofrenopedagog pełni dyżur w
piątki 27.03.2020r., 03.04.2020r., 10.04.2020r.
w godz. 10.00 – 11.00
pod tel. 882 433 500, p.piechowiak@poradniasopot.pl
(w tym w szczególności rodzice dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi),

3. mgr Katarzyna Mówińska – Jakubowska – psycholog pełni dyżur w
czwartki, 02.04.2020r., 09.02.2020r.
w godz. 9.00 – 11.00,

pod tel. 882 433 500, k.mowinska@poradniasopot.pl.

 
 
Zwiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę

 
 
 
 
Zwiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę

Dzień Kobiet 2020r.

Do Kobiet już dziś życzenia ślemy,
Nie tylko na ten specjalny dzień, ale także na cały rok!
Życzymy by uśmiech rozpromieniał Wasze twarze codziennie.
Wszystkim przedstawicielkom płci pięknej
składamy najserdeczniejsze życzenia zdrowia,
pomyślności i samych pięknych dni w życiu.

 
 
 
 
Zwiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę

Środa Popielcowa

Środa Popielcowa 26.02.2020  jest początkiem Wielkiego Postu. Tradycyjnie, zgodnie ze zwyczajem w tym dniu podczas mszy odbyło się posypanie głów popiołem na znak pokuty. W tym dniu rozpoczynamy duchowe przygotowania na zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

 
 
Zwiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę

Spotkanie z panią dietetyk

W dniu 24 lutego 2020r. w naszym domu odbyło się spotkanie z Panią Dietetyk Karoliną Gorzkiewicz
Tematem spotkania były zasady prawidłowego żywienia w odniesieniu do potrzeb mieszkańców domu, a także szkodliwość wszechobecnego cukru w naszej diecie.  Przede wszystkim dowiedzieliśmy się o ukrytych cukrach takich jak syrop glukozowo-fruktozowy.
Przy okazji odczarowaliśmy mit o szkodliwości tłuszczu w naszym żywieniu, zwłaszcza jego najlepszych odmian jakimi są zdrowe kwasy omega 3 pochodzące z  tłuszczów roślinnych czy tych zawartych w tłustych rybach morskich.
Mieszkańcy z zainteresowaniem śledzili przygotowana dla nich prezentację, uczestniczyli w dyskusji nad wyborami związanymi ze smakami, apetytem, a racjonalnym podejściem do diety.
Usłyszeliśmy już o znaczeniu witamin rozpuszczalnych w tłuszczach oraz zagrożeniach związanych z ich niedoborem.
Kolejne spotkania już 2 marca podczas którego zgłębimy tematykę prawidłowych ilości i jakości witamin, a 9 marca dowiemy się o probiotykach  w odniesieniu do naszej odporności.

 
 
Zwiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę

Disco Czwartek czyli Mamma Mia Dance Party

20 lutego 2020 roku w Tłusty Czwartek – dzień rozpoczynający ostatni tydzień karnawału, w DPS
w Sopocie odbyła się fantastyczna impreza taneczna w stylu  Disco. Motywem przewodnim była muzyka zespołu ABBA. Szwedzki zespół zainspirował nas także swoim charakterystycznym stylem ubioru scenicznego. Było kolorowo, tanecznie, pączkowo i przede wszystkim bardzo, bardzo wesoło. Pensjonariusze, którzy mieli w lutym urodziny zostali obdarowani upominkami, a potem rozpoczęło się poprowadzone przez panią Gosię i panią  Beatę  taneczne szaleństwo. Bez względu na wiek, płeć
i funkcję wszyscy bawili się do utraty tchu. Uczestnicy Dziennego Domu Pobytu pod kierownictwem pań fizjoterapeutek pani  Marty i pani Pauliny dali popis dwukrotnie prezentując układ taneczny, który porwał całą salę wypełnioną gośćmi i mieszkańcami DPS. Wolontariusze z Sopockich Szkół Autonomicznych świetnie wczuli się w atmosferę imprezy  i choć różnica wieku pomiędzy uczestnikami zabawy przekraczała lat 70, nie dało się tego odczuć na tanecznej sali. Muzyka naprawdę łączyła pokolenia.

 

 

 
 
Zwiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę

Uczestnicy projektu Move ON w DPS

12 lutego 2020r. odwiedzili nasz dom uczestnicy  projektu Move ON – promoting social inclusion of woman aged over 50, low qualified, unemployed and develop educators’ profile by education through art.
Goście z Litwy, Portugalii, Estonii i Węgier zainteresowani byli działaniami wolontariuszy w wieku 50+, systemem ich szkoleń i przygotowania do pracy z chorymi na demencję. Poznali też ofertę Dziennego Domu Pobytu i rodzaje arteterapii, w której uczestniczą sopoccy seniorzy.

 
 
Zwiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę

WALENTYNKI 2020

W dniu św. Walentego 14 lutego 2020r. w DPS odbyła się przemiła impreza walentynkowa. Przygotowany przez panią Beatę i panią Gosię koncert, w trakcie którego wszyscy mieszkańcy i pracownicy Domu mogli złożyć życzenia osobom, które lubią i kochają, dał nam wiele radości ze wspólnie przeżytych wzruszeń, a pięknie dobrane piosenki wykonywane przez znane duety wokalne wspaniale ilustrowały przemiłą atmosferę panującą w czasie uroczystości.

 
 
Zwiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę

SOPOCKA RADA SENIORÓW

W dniu 11 lutego Sopocka Rada Seniorów spotkała się w naszym domu pomocy społecznej. Rozmawialiśmy o wyzwaniach, przed którymi stają opiekunowie osób przewlekle chorych. Na temat sytuacji seniorów na rynku nieruchomości wystąpienie przygotowali przedstawiciele Stowarzyszenia Pomorskiego Pośredników w Obrocie Nieruchomościami.

 
 
Zwiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę

Pozytywne podejście do opieki

11 lutego w Domu Pomocy Społecznej odbyły się drugie zajęcia z cyklu spotkań „Pozytywne podejście do opieki” z Panią Marleną Meyer. Uczestnicy aktywnie biorąc udział w warsztatach mogli „wejść” w skórę osób chorych na demencję dowiadując się jak osoby z Demencją widzą, zachowują się i dlaczego mogą być agresywne lub zagubione. Zapraszamy na kolejne Spotkanie, które odbędzie się 18 lutego o godz. 14 w Domu Pomocy Społecznej w Sopocie.

 
 
Zwiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę

Światowy Dzień Chorego

11 lutego 2020r. uczestniczyliśmy w uroczystej Mszy Świętej  z okazji  XXVIII Światowego Dnia Chorego w Katedrze Oliwskiej. Msza połączona była z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych.

 
 
Zwiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę

ŚWIATOWY DZIEŃ CHOREGO

ŚWIATOWY DZIEŃ CHOREGO – święto chrześcijańskie obchodzone corocznie 11 lutego, ustanowione przez papieża Jana Pawła II w dniu 13 maja 1992 roku w liście do przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia kardynała Fiorenza Angeliniego. Miało to miejsce w 75. rocznicę objawień fatimskich i w 11. rocznicę zamachu na życie świętego papieża. Celem obchodów jest objęcie modlitwą wszystkich cierpiących, zarówno duchowo, jak i fizycznie, i zwrócenie uwagi świata na ich potrzeby oraz dostrzeżenie tych, którzy zawodowo, bądź z potrzeby serca (jak rodziny czy wolontariusze) towarzyszą chorym i cierpiącym.

 
 
Zwiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę

Pozytywne podejście do opieki

Ruszyły szkolenia na temat demencji. 4 lutego2020r. Rozpoczęliśmy IV edycję szkoleń dla opiekunów rodzinnych osób chorych na demencję. Do grupy dołączyli przedstawiciele MOPS Sopot i PKPS Pomorskiego. Spotkania prowadzi gerontopedagog i trener w programie ,, Pozytywne podejście do opieki’’ Marlena Meyer. Szkolenia są bezpłatne. Zapraszamy wszystkich chętnych. Kolejne spotkania odbędą się 11 lutego, 18 lutego i 25 lutego o godzinie 14:00 w DPS Sopot.

 
 
Zwiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę

Warsztaty kulinarne

W  dniu 29 stycznia w Naszym Domu przeprowadziliśmy warsztaty kulinarne z udziałem naszego dietetyka Pani Karoliny Gorzkiewicz. Postanowiliśmy w środku kalendarzowej zimy przypomnieć trochę smaków i zapachów lata. Wspólnie z mieszkańcami przygotowaliśmy bio koktajle na bazie bogatych w kwasy omega 3 i błonnik pokarmowy mlek roślinnych. Królowały mleko migdałowe z fantastycznym aromatem słodkich migdałów, mleko owsiane z zapachem orzechów, a także mleko sojowe i ryżowe z aromatem wanilii.Nasze koktajle pachniały latem dzięki truskawkom, świeżej  mięcie i brzoskwiniom. Nasi mieszkańcy zadowoleni, kubki smakowe oszalały ze szczęścia… zwłaszcza, że nasze smakowitości były całkowicie bez dodatku cukru i innych substancji dodatkowych takich jak wzmacniacze smaku, zapachu czy barwy.

 
 
Zwiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę

Wernisaż fotografii

Po październikowej wyjazdowej sesji fotograficznej w Malborku nasi wolontariusze z Koła Fotografów przygotowali wernisaż swoich prac i zaprezentowali je mieszkańcom DPS.

 
 
Zwiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę

Pies najlepszym przyjacielem seniora

Mogliśmy się o tym przekonać w poniedziałek 27.01.2020r.. Emilka i Małgosia na co dzień są wolontariuszkami w Schronisku dla bezdomnych zwierząt „Promyk” w Gdańsku i postanowiły odwiedzić nas w towarzystwie czworonogów. Zarówno Bartuś, jak i Malwinek od razu skradli serca naszych mieszkańców. Możliwość głaskania, przytulania i zabawy z psami nie tylko wywołała uśmiechy na twarzach seniorów, ale również przywołała pozytywne wspomnienia na temat pupili, którymi kiedyś się opiekowali.