#Przejdź do treści strony Wersja dla niedowidzących
Pomoc w czytaniu:

Seniorzy z DPS na promocji książki w Muzeum Sopotu

1 sierpnia 2019

Poszerzanie horyzontów, edukacja kulturalna i aktywizacja osób starszych. To założenia które realizuje sopocki Dom Pomocy Społecznej wraz z Muzeum Sopotu.

 

Tym razem mieszkańcy sopockiego DPS wybrali się na promocję książki „Od Wileńszczyzny do Berlina”. Jej autorka, Irena Bołądź-Gutsch, spotkała się z gośćmi, aby opowiedzieć o swoim życiu i historii rodziny Bołądź. Spotkanie poprowadziła Dagmara Sypniewska-Skwara, z-ca dyrektora Muzeum Sopotu.

 

To książka dla wszystkich, dla osób dorosłych, ale także młodzieży – mówi Sypniewska-Skwara. – Można się z niej dowiedzieć o losach Polaków mieszkających przed wojną na terenach należących do Polski – w okolicach Wilna – i o tym, co działo się z nimi w czasie wojny. Część książki opowiedziana jest oczyma małej Irki, która w momencie wybuchu wojny miała 6 lat.

 

Publikacja opowiada o losach rodziny Bołądź i swój początek ma w 1935 roku w Ejszyszkach na Wileńszczyźnie. Dalej autorka prowadzi nas przez Wilno, Jurszyszki, Bołądź. Lidę i Naczę, począwszy od wybuchu II wojny światowej do roku 1978 roku.

 

Ta książka jest wartościowa, ponieważ jest prawdziwa – tak po wielowątkowych wspomnieniach w trakcie promocji książki podsumowała ją krótko Irena Bołądź-Gutsch.

 

Podczas promocji książki sporą część widowni zajęli mieszkańcy sopockiego DPS, którzy przez Muzeum Sopotu regularnie zapraszani są na wykłady, czy promocje książek. Muzeum Sopotu jest także częstym gościem u mieszkańców DPS.

 

Nie tylko zapraszamy seniorów do udziału w organizowanych przez nas wydarzeniach, ale często przygotowujemy atrakcje specjalnie dla nich – mówi Karolina Babicz – Kaczmarek, dyrektor Muzeum Sopotu. – I tak np. w ramach mobilnego muzeum przygotowaliśmy projekt dla tych, którzy nie mogą przyjechać do nas. To my jeździmy do DPS z wykładami, różnego rodzaju projektami, czy wystawami i ta współpraca trwa już dobre kilka lat. Bardzo sobie ją cenimy, nie tylko dlatego, że możemy w ten sposób zaprezentować ofertę muzeum, ale też dużo z tych spotkań czerpiemy. Muzeum Sopotu od wielu lat organizuje projekt „Sopocianie” w którym seniorzy biorą bardzo aktywny udział dzieląc się swoimi wspomnieniami Dlatego z jednej strony są aktywnymi uczestnikami naszych projektów, a z drugiej strony to my czerpiemy z ich doświadczenia i wiedzy. To jest korzyść obopólna.

 

Po raz kolejny spotkaliśmy się w Muzeum Sopotu – opowiada Agnieszka Cysewska, dyrektor sopockiego Domu Pomocy Społecznej. – Bardzo lubimy te spotkania, ponieważ muzeum poza prezentowaniem nam historii miasta czy różnych organizacji, opiekuje się także indywidualnymi historiami zwykłych Sopocian. W naszym domu mieszkają ludzie, którzy byli ofiarami wysiedleń, którzy przekraczali granice Bugu aby zamieszkać w nowych miejscach, w Toruniu czy Sopocie. Mamy mieszkańców dla których promocja książki „Od Wileńszczyzny do Berlina” była powrotem do ich własnej historii. Wielu z nich przeżyło te wydarzenia; podczas II wojny światowej uciekali z rodzinami ze swoich domów. Zakorzenili się w Sopocie, potem całe życie działali czy pracowali na rzecz miasta. Powrót do tej historii to emocje, duże przeżycie, czasem łezka w oku. Ale warto być w grupie osób mających podobne doświadczenia, wiedzieć że w tych trudnych momentach nie jesteśmy sami.

 

Irena Bołądź-Gutsch – urodzona 25.01.1933 r. w Leforest we Francji. W 1935 r. wraz z rodzicami i siostrą wróciła na Wileńszczyznę i zamieszkała w Ejszyszkach. Po zakończeniu II wojny światowej przeniosła się z rodziną do Torunia. Absolwentka Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Gdańsku. W 1965 r. uzyskała specjalizację z chorób wewnętrznych. W 1974 r. uzyskała drugą specjalizację, z medycyny ogólnej, a w 1978 r. – z zakresu gerontologii. Pracowała między innymi w Szpitalu Wojewódzkim w Gdańsku, Przychodni Medycznej w Sobieszewie, na Pogotowiu Ratunkowym w Sopocie i w Przychodni Specjalistycznej w Gdyni. Od 1958 r. mieszkanka Sopotu. W 1962 r. wyszła za mąż, małżeństwo dochowało się córki. W 1978 r. wyjechała z rodziną na stałe do Hanoweru. Obecnie mieszka w Berlinie. Co roku odwiedza Sopot.

 

Promocja książki „Od Wileńszczyzny do Berlina” Ireny Bołądź-Gutsch, odbyła się w środę 24 lipca o godz. 11.00 w Muzeum Sopotu.