#Przejdź do treści strony Wersja dla niedowidzących
Pomoc w czytaniu:

Obchody Międzynarodowego Dnia Osób Starszych 2019

10 października 2019

Dzień Otwarty przyciągnął gości nie tylko z Sopotu!

Dzienny Dom Pobytu (DDP) zaprezentował swoją ofertę. Goście którzy przyjechali na Dzień Otwarty placówki mogli poznać zasady przyjmowania do tej instytucji, rodzaje zajęć dedykowanych uczestnikom Domu, a także pośpiewać, posłuchać muzyki i wziąć udział w zajęciach z ćwiczenia pamięci.

To kolejne wydanie Dnia Otwartego DDP. Zaprosiliśmy do zapoznania się ze wszystkimi naszymi aktywnościami, ponieważ Dzienny Dom Pobytu zrzesza sopockich seniorów aktywnych, bardzo kreatywnych i uzdolnionych artystycznie. Wystawę ich prac wystawiliśmy z tej okazji w holu DPS – mówi Agnieszka Cysewska, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Sopocie.

Swoją ofertę zaprezentował sopocki MOPS.

Pytano o to, jak zostać uczestnikiem Dziennego Domu Pobytu, o odpłatność, procedury, kolejkę, czyli jak długo trzeba czekać na miejsce oraz jakie papiery trzeba złożyć – wyjaśnia Monika Arendt, pracownik socjalny w sopockim MOPS. – Goście Otwartego Dnia chcieli też znać godziny działania DDP i regulamin oraz dowiedzieć się, czy obowiązkowy jest codzienny pobyt w placówce. Skorzystaniem w Domu zainteresowane były także osoby spoza Sopotu. Niestety musiałyśmy poinformować, że nie ma takiej formy pomocy. Padały także pytania o zasady przyjmowania na stałe do Domu Pomocy Społecznej i odpłatność z tym związaną.

Przedstawiciele Komendy Miejskiej Policji w Sopocie edukowali seniorów. Policjanci ostrzegli przed pochopnym dokonywaniem zakupów przez telefon, wyjaśnili też zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Podstawowa rada policjantów dla pieszych to dostosowanie uwagi do warunków i sytuacji zmieniających się na drodze. Stróże prawa zalecili też noszenie odblasków, szczególnie jesienią i zimą oraz po zmroku.

Dzień otwarty urozmaicały ćwiczenia pamięci i wymowy oraz zajęcia z muzykoterapii.

Zaprezentowałam, jak na codzień wyglądają zajęcia muzyczne w naszym Domu – mówi Beata Gadomska, instruktor prowadzący zajęcia muzyczne w sopockim DPS. – Do zajęć wciągnęliśmy przybyłych gości, którzy dobrze się razem z nami bawili śpiewając znane piosenki tj. „Szła dzieweczka do laseczka”, „Jak dobrze nam”, czy „Głęboka studzienka”. Podczas tak krótkiej prezentacji nie udało się nam przedstawić całej muzycznej oferty domu, ale goście dowiedzieli się, że podczas muzykoterapii nie tylko śpiewamy, ale także słuchamy oper, koncertów czy utworów znanych wykonawców np. Elvisa Presleya. 

Osoby zainteresowane mogły obejrzeć tzw. „pokój wytchnieniowy”.

Mieszkańcy Sopotu mogą skorzystać z takiej formy pomocy, jaką jest pobyt w DPS przez okres nie dłuższy, niż 30 dni w roku, w tzw. opiece wytchnieniowej – wyjaśnia Mariola Ludwicka, kierownik działu terapeutyczno – opiekuńczego. – Członkowie rodziny opiekujący się osobą schorowaną mogą umieścić ją w DPS, jeśli mają taką potrzebę, np. idą do szpitala, muszą na krótko wyjechać lub po prostu chcą odpocząć. Właśnie w tym celu przygotowany jest pokój dla dwóch osób, z łazienką, wyposażony w łóżka rehabilitacyjne. Podczas Dnia Otwartego każdy zainteresowany mógł obejrzeć ten pokój oraz usłyszeć o zasadach kierowania do niego i pobytu w nim.

Dzień Otwarty DDP odbywa się regularnie raz w roku. Tym razem wydarzenie miało miejsce we wtorek 8 października 2019 roku.