#Przejdź do treści strony Wersja dla niedowidzących
Pomoc w czytaniu:

Obchody Międzynarodowego Dnia Osób Starszych 2019

15 października 2019

Seniorzy spacerowali z kijkami

W sopockim Domu Pomocy Społecznej przez cały październik obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. Z tej okazji do placówki zaproszono trenerkę nordic walking, aby seniorzy spróbowali tej formy rekreacji.

Pomysł nordic walking narodził się w Finlandii. Na początku był to po prostu trening dla narciarzy biegowych. Teraz jest to powszechny, a nawet modny sposób aktywnego spędzania czasu. Nic dziwnego, ponieważ ta forma rekreacji przynosi wiele korzyści.

Rozwija siłę i wytrzymałość ramion, zwiększa stabilność podczas chodzenia, prawidłowy chód odciąża stawy, co dla seniorów jest szczególnie ważne. Co ciekawe, podczas nordic walking spala się więcej kalorii, niż przy normalnym chodzeniu – wylicza Aneta Lechman, instruktorka nordic walking. – Dla seniorów szczególnie korzystne jest to, że chodzenie z kijkami redukuje nacisk na piszczele, kolana, biodra i plecy. Jednak to przede wszystkim tania forma rekreacji ruchowej dla osób w każdym wieku bez względu na płeć. Nordic walking wykorzystywany jest w także rehabilitacji, może być uzupełnieniem treningu, a nawet pasją i sposobem na życie.

Techniki warto uczyć się od profesjonalnych instruktorów, uchroni to nas przed popełnianiem błędów.

Największym jest mylenie nordic walking z trekkingiem, czyli podpieranie się kijkami – mówi Lechman. – A nordic walking polega na tym, aby aktywizować górne partie ciała, czyli mięśnie klatki piersiowej czy obręcz barkową; w tym celu koordynujemy pracę nóg i ramion. Prawidłowa technika odciąża kręgosłup. Błędem jest marsz jednostronny, czyli stawianie nogi i kijka po tej samej stronie jednocześnie, zbyt długie kijki, czyli źle dobrany do wzrostu sprzęt, stawianie kijków pionowo oraz robienie zbyt małych kroków.

Kiedy należy rozpocząć przygodę z kijkami?

W każdym wieku – twierdzi instruktorka. – Istotne jest, aby się do tego właściwie przygotować. Przede wszystkim potrzebujemy odpowiedniego stroju sportowego nieograniczającego ruchów i bezpiecznego dla stawów obuwia, co jest ważne szczególnie w starszym wieku. Ważna jest też rozgrzewka, nie bagatelizujmy jej. Ja robię ją przed każdymi zajęciami, przygotowuję w ten sposób stawy i mięśnie do wysiłku. Rozgrzewka daje też bezpieczeństwo zajęć, adaptuje organizm do wysiłku; oswaja nas również ze sprzętem.

Nie ma specjalnych przeciwwskazań do uprawiania nordic walking. W większości jest to dyscyplina dla wszystkich, jednak ostatnie zdanie ma tu zawsze lekarz prowadzący. Nordic walking posiada za to wiele zalet.

Dobry trening techniki nordic walking pozwala osiągnąć takie korzyści zdrowotne, jak usprawnienie układu oddechowego i sercowo-naczyniowego – mówi Lechman. – Poprawia koordynację ruchową, gibkość i kondycję. Podczas zajęć instruktor może zaproponować ćwiczenia wzmacniające, rozciągające czy rozluźniające, a nawet korekcyjne. Wszystko zależy od inwencji. Nordic walking ma pozytywny wpływ na nastrój i procesy myślowe, szczególnie w wieku starszym. Integruje i zachęca do wyjścia z domu.

W październiku na seniorów z sopockiego Dziennego Domu Pobytu czekają jeszcze trzy spotkania z instruktorką.

Nordic walking rekompensuje nam siedzący tryb życia. Dzięki marszom z kijkami nadrabiamy zaległości w ruchu. Dlatego ruszajmy się i spacerujmy, nie tylko w październiku, ale przez cały rok – podsumowuje Lechman.

Pierwsze zajęcia nordic walking w sopockim Domu Pomocy Społecznej odbyły się w czwartek 10 października 2019 roku.