#Przejdź do treści strony Wersja dla niedowidzących
Pomoc w czytaniu:

Obchody Międzynarodowego dnia osób starszych 2019

7 października 2019

Dzienny Dom Pobytu ma swoją artystkę

Uczestniczka Dziennego Domu Pobytu (DDP) wystawiła swoje prace oraz przeczytała wiersze. Co prawda to nie debiut artystyczny malarki i poetki, ale za to pierwszy raz ze wsparciem koleżanek i kolegów z DDP w Sopocie.

Myślę, że sztuka ma też wartość wtedy, kiedy się w niej coś podoba lub coś się nie podoba – rozpoczęła spotkanie Dorota Maria Rudnicka, autorka obrazów, grafik i poezji oraz bohaterka dnia. –  Sztuka musi też oddziaływać na widza, wywierać emocje. Ja swoich obrazów nie wieszam w moim pokoju, nie mam ani jednego. Jest to więc rzadka okazja dla mnie oglądać je w takiej ilości, jak dziś. Cieszę się, że mogę się tym z państwem podzielić.

Wystawa funkcjonowała od 16 wrzenia, ale uroczyste spotkanie odbyło się 2 października; przybyli na nie uczestnicy Dziennego Domu Pobytu w Sopocie. Tego dnia, oprócz podziwiania grafik i obrazów Doroty Marii Rudnickiej, można było także posłuchać wierszy jej autorstwa i to w wykonaniu artystki.

Poezja to szukanie odpowiedniego słowa, interpretacji tego, co myślimy i czujemy – stwierdziła Rudnicka. – Sztuka pozwala także wyzwolić się wyobraźni, jest warstwą ochronną przed światem, ale także źrodłem radości.

Dorota Maria Rudnicka, pseudonim „Sylwia”, przygodę ze sztuką rozpoczęła w szkole średniej. Najpierw chodziła na prywatne lekcje rysunku i malarstwa, w rezultacie skończyła licencjat na ASP o specjalności „Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych”.Także teraz, po latach, kontynuuje swoją pasję.

Pani Dorota często sobie u nas rysuje, natomiast tu możemy obejrzeć już jej prace skończone – powiedziała Małgorzata Jancelewicz, terapeutka z Dziennego Domu Pobytu w Sopocie. – Gratulujemy talentu.

 To wielkie przeżycie duchowe – dodała Barbara Grabiak, kierowniczka DDP. – Dziękujemy za tę ucztę dla oczu, uszu i duszy. Cieszymy się, że jest pani z nami, ubogaca nas swoją sztuką, jest dobrym duchem naszej społeczności.

Wystawę prac Anny Marii Rudnickiej można oglądać do 25 października w bibliotece „Koc i książka” w godzinach pracy biblioteki.