#Przejdź do treści strony Wersja dla niedowidzących
Pomoc w czytaniu:

Gogle VR-EP pomocne w edukacji

31 października 2019

Zrozumienie problemów wynikających ze starzenia się, również tych związanych z demencją, ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia satysfakcji i poczucia spełnienia – mówi Bartosz Romanowicz, odpowiedzialny za wsparcie sektora służby zdrowia w firmie Tarkett Polska.

Bartosz Romanowicz był gościem Domu Pomocy Społecznej w Sopocie i na zaproszenie Agnieszki Cysewskiej dyrektora Domu przedstawił Gogle VR-EP, dzięki którym uczestnicy spotkania mogli zobaczyć świat jaki widzą chorzy na demencję.

Demencja wpływa na postrzeganie przez chorych otoczenia, w którym żyją, przez co tracą oni zdolność przetwarzania tego, co widzą na rzeczywistość; pogarsza się też ich zdolność widzenia w trzech wymiarach – wyjaśnia Bartosz Romanowicz. – Dlatego planując rozkład domu opieki, nadrzędnym celem jest polepszenie samopoczucia wszystkich użytkowników oraz stworzenie środowiska, w którym rezydenci mogą pogodnie się starzeć, zachowując przy tym jak największą aktywność mimo zaawansowanego wieku. Idealna sytuacja jest wtedy, gdy konstrukcja budynku umożliwia im zrekompensowanie skutków starzenia się i postępującej demencji. Ważna jest także aranżacja wnętrza tak, aby mieszkańcy czuli się w nim dobrze i bezpiecznie.

Istotny jest układ pomieszczeń, oświetlenie, akustyka i aranżacja wnętrza. Jaśniejsze oświetlenie i kontrast zmniejszają potencjalne zagrożenia poprzez wyeliminowanie ciemnych i zacienionych obszarów, które wywołują niepokój u osób z demencją. Jak to wygląda w praktyce, mogli zobaczyć uczestnicy spotkania i wcielić się w rolę osoby chorej na demencję.

Gogle VR-EP to platforma wirtualnej rzeczywistości. Narzędzie powstało w jednym celu: by architekt wiedział, jak kreować przestrzeń, ale też miał poczucie, że to, co zaprojektował będzie miało sens. Do takich działań przybliża nas technologia XXI wieku. W ten sposób pokazujemy, jak prostymi narzędziami architekt może wspomóc życie codzienne chorych. Szkolimy architektów w tym zakresie– mówi Romanowicz. Ale także regularnie spotykamy się z opiekunami osób chorych, aby podejmować dyskusje i otrzymywać wskazówki, które rozwiązania będą działały, a które się nie sprawdzą.

Z zaprezentowanych w goglach wnętrz najbardziej charakterystycznym przykładem błędów popełnianych przy urządzaniu pomieszczeń dla osoby chorej demencyjnie był projekt drewnianej podłogi o dużej zmienności barw.

Dla architektów jest to piękna podłoga, ze słojami i gustownymi wzorami. Ale nakładamy filtr odzwierciedlający sposób widzenia osoby chorej na demencję i przestaje być tak kolorowo; powstaje mgła i poczucie niestabilności podłoża poprzez efekt falowania – wyjaśnia Romanowicz.

Dlaczego?

Gdy się starzejemy, potrzebujemy więcej światła. Potrzebujemy go więcej w normalnym przebiegu starzenia, ale w demencji trzy razy więcej, niż przeciętny dorosły człowiek – tłumaczy Marlena Meyer, trenerka autorskiego programu Teepy Snow „Pozytywne podejście do opieki”.

W goglach wirtualnej rzeczywistości, po zmianie koloru ściany na ciemniejszą, widoczna staje się komoda oraz meble, fotele, dywany. Dzięki temu sami możemy zobaczyć i odczuć, jak istotne w demencji są kontrasty i jaskrawe kolory.

Więcej o projektowaniu pod kątem demencji przeczytamy na: www.dlademencji.tarkett.pl