#Przejdź do treści strony Wersja dla niedowidzących
Pomoc w czytaniu:

Zadbali o bezpieczeństwo seniorów

29 sierpnia 2019

Spotkanie z policją oraz pracownikami MOPS odbyło się w sopockim Domu Pomocy Społecznej. Rozmawiali z seniorami o unikaniu zagrożeń, informowano jak nie paść ofiarą oszustwa „na policjanta” i „na wnuczka”; wyjaśnili także zasady bezpieczeństwa, przede wszystkim w kontaktach z obcymi i w ruchu drogowym.

Statystyki nie kłamią. Tylko w 2018 roku sopoccy policjanci wszczęli 12 postępowań w sprawie dokonanych oszustw „na policjanta”. Z danych wynika, że częściej od mężczyzn oszukiwane są kobiety. Na skalę wpływ ma także wiek; im starszy senior, tym łatwiej jest go skrzywdzić.

W ubiegłym roku liczba informacji telefonicznych do dyżurnego KMP Sopot o dokonanych i usiłowanych zdarzeniach oszustwa „na policjanta” lub „na wnuczka” wynosi 188 – wyjaśniała asp. Lucyna Rekowska, rzecznik prasowy KMP w Sopocie. – Tylko w grudniu 2018 roku miały miejsce 43 przypadki takich przestępstw. W przeciągu roku sopoccy seniorzy przekazali sprawcom oszustw łącznie ponad pół miliona złotych.

Na spotkaniu policjanci poruszyli także tematykę ruchu drogowego. Sopoccy seniorzy najbardziej zainteresowani byli tym, jak poruszać się ulicą, gdy nie ma chodnika. Przypomniano im podstawowe zasady oraz przedstawiono niewłaściwe zachowania pieszych na drodze.

To m.in. nieostrożne wejście na jezdnię przed nadjeżdżający pojazd, przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym, wychodzenie zza pojazdu, czy przechodzenie na czerwonym świetle – wyliczał asp. szt. Dariusz Bzymek, Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Sopocie. – Niewłaściwe jest też zwalnianie kroku bądź zatrzymywanie się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko. Musimy mieć także ograniczone zaufanie nie tylko do siebie, ale i do innych uczestników ruchu.

Podstawowa rada policjantów dla pieszych to dostosowanie uwagi do warunków i sytuacji zmieniających się na drodze. Stróże prawa zalecili też noszenie odblasków, szczególnie jesienią i zimą oraz po zmroku.

Porad udzielił również pracownik MOPS Wojmir Strzałkowski. Opowiedział o przemocy domowej i procedurze „Niebieskiej Karty”.

Przemoc domowa jest ścigana przez prawo z art. 207 KK – mówił Wojmir Strzałkowski. – Może być fizyczna i psychiczna. Najczęściej osobami doznającymi przemocy są osoby starsze oraz kobiety; dotyczy ich ponad 90 proc. Kart. Przemoc możemy zgłosić dzwoniąc na nr 112, do MOPS-u, lekarzowi, czy pod nr tel. 58 550 14 14 do Punktu Interwencji Kryzysowej.

Małgorzata Chrzanowska, psycholog, w MOPS zajmuje się osobami starszymi. Codziennie uczula ich na niebezpieczne sytuacje.

Chodzę do osób starszych do ich domów, jeśli sobie tego życzą – mówiła psycholog. – Gdy dzwonię domofonem większość pyta się szczegółowo zanim mnie wpuści, kim jestem. Zachęcam do takiej czujności w trosce o własne bezpieczeństwo. Zdarza się, że oszuści mówią, że są pracownikami MOPS, poźniej dostają się do mieszkania i okradają je. Uczulam na takie sytuacje. Nadmiar ostrożności jest lepszy, niż wpuszczanie obcych do domu.

Małgorzata Chrzanowska opowiedziała też o „Pudełku życia”, które każdy senior powinien mieć w swoim domu.

To niewielkie pudełko z kwestionariuszem – mówiła. – Trzeba go wypełnić, wpisać swoje dane osobowe, a także: kto jest osobą najbliższą w razie wypadku, czy jest się uczulonym, czy bierze się leki, na co i jak często. Pudełko należy trzymać w lodówce, na nią naklejamy naklejkę z informacją, że pudełko jest w środku. To wiadomość dla pogotowia ratunkowego na wypadek nieszczęścia. Zapraszamy do udogodnienia, jakim jest „Pudełko życia”, które dla swoich mieszkańców wprowadziło miasto Sopot.

Agnieszka Cysewska, dyrektor DPS oświadczyła, że jest to kolejne spotkanie tego typu.

Widujemy się systematycznie i będziemy to powtarzać – zapewniła dyrektor Cysewska. – Dzięki MOPS mamy w naszym Domu „Pudełka życia”, będziemy je rozdawać pamiętając o tym, że jest to bardzo ciekawe rozwiązanie. Z przyjemnością też zakomunikuję, że nasz dzielnicowy jest jednym z najpopularniejszych dzielnicowych w województwie pomorskim. Jest wyjątkowo otwarty na sprawy seniorów i chyba najbardziej znanym dzielnicowym w Sopocie. Tym bardziej dziękujemy, że znalazł pan dla nas czas. Współpracujmy! Policja, Straż Miejska, MOPS to są ważne dla nas instytucje i państwa obecność nie tylko daje nam wiedzę, ale i poczucie bezpieczeństwa.

Spotkania z seniorami cyklicznie organizuje KMP – powiedział asp. szt. Radosław Mykita, dzielnicowy KMP w Sopocie. – Jako dzielnicowy staram się bywać u seniorów częściej, przynajmniej raz w miesiącu, w zależności od tego, jakie są potrzeby. Mam specyficzny rejon, wiekowo 80+. Dzielnicowym jestem tutaj 12 lat. Moja rola polega na tym, żeby przyjść i porozmawiać. Ludzie dzisiaj nie kontaktują się ze sobą, dlatego istotna jest komunikacja z seniorem, który często jest samotny. Ważna jest współpraca między sąsiadami. Pomagajcie sobie i zapraszajcie dzielnicowych do siebie, bo to jest nasza rola. Ja z chęcią przyjdę, potowarzyszę. Dzielnicowy ma być pierwszym kontaktem z policją. Lepiej łagodzić konflikty sąsiedzkie, niż interweniować.

Spotkanie seniorów z policjantami oraz pracownikami MOPS odbyło się 20 sierpnia o godz. 11 w Domu Pomocy Społecznej w Sopocie przy ulicy Mickiewicza 49.