#Przejdź do treści strony
Pomoc w czytaniu:
Dom Pomocy Społecznej
Aktualności
Zwiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę

ODSTAWIENI NA ŚWIĘTA

„Odstawieni na Święta” to kampania społeczna przygotowana przez Caritas Archidiecezji Gdańskiej wraz z partnerami, tj. : #AID COPERNICUS, Dom opieki Złota Jesień, Dom Pomocy Społecznej Ostoja, Dom Pomocy Społecznej Polanki, Dom pomocy Społecznej w Sopocie oraz Dom Pomocy Społecznej w Gdyni.

W ubiegłym roku z pośród 75 mieszkańców jednego z Domów Seniora w Gdańsku zaledwie 3 osoby wigilijny wieczór spędziły w swoich rodzinnych domach.

Chcemy głośno powiedzieć o problemie, jakim jest „odstawianie” osób w podeszłym wieku na czas świąt. Potwierdzają to również ratownicy medyczni, którzy pracują na oddziałach ratunkowych, gdzie zaobserwować można zwiększoną liczbę zgłoszeń, przyjęć osób w podeszłym wieku do szpitali.

Celem kampanii:  „Odstawieni na święta” jest zwrócenie uwagi na samotne osoby starsze.

A Ty z kim spędzisz tegoroczną wigilię?

Jeżeli chcesz zaprosić samotną osobę – wydrukuj zaproszenie, wypełnij i przekaż osobie samotnej.

A może jesteś zupełnie sama/sam, jesteś seniorem i pragniesz spędzić wigilijny wieczów w rodzinnej atmosferze -proszę zadzwoń: 58 555 78 78. Postaramy się abyś spędził/a ten wieczór z dala od samotności.

ZAPROSZENIE: https://gdansk.caritas.pl/media/uploads/zaproszenie_odstawieni_na_%C5%9Bwi%C4%99ta.pdf

                                      

 
 
Zwiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę

Pomorska Szkoła Wolontariatu Opiekuńczego

Koordynatorzy wolontariatu oraz wolontariusze z Pomorskiej Szkoły Wolontariatu Opiekuńczego uczestniczyli w wizycie studyjnej w naszym Domu, gdzie mogli zobaczyć pracę z seniorami, formy terapii i dzienne aktywności organizowane w Sopocie.

 
 
Zwiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę

Spotkanie opłatkowe

W dniu 8 grudnia 2018r. w Sopockim Centrum Seniora odbyło się spotkanie opłatkowe  Gdańskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera Oddział Sopot. Uroczystość uświetnił występem Chór Katedry Prawosławnej pw św. Mikołaja w Gdańsku

 
 
 
 
Zwiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę

Przyjdź, zobacz, zostań z nami!

Jeżeli czujesz chęć pomocy osobom starszym, masz trochę wolnego czasu i chcesz go poświęcić dla innych – dołącz do grona wolontariuszy Domu Pomocy Społecznej w Sopocie.

Wolontariusze odgrywają nieocenioną i bardzo istotną rolę w codziennym funkcjonowaniu Domu Pomocy Społecznej w Sopocie – zapewniają mieszkańcom swoje towarzystwo, ciepło i dobry nastrój.
Wolontariuszem może zostać każdy – nie ważny jest wiek, wykształcenie. Ważne jest zaangażowanie oraz chęć spędzania wolnego czasu z drugim człowiekiem. Każdy z nas ma umiejętności, które może wykorzystać, aby komuś pomóc lub sprawić przyjemność- mówi Edyta Życzyńska, koordynator ds. wolontariatu w sopockim DPS.
Wolontariat w DPS polega w głównej mierze na zaspokajaniu bardzo ważnej potrzeby ludzi starszych, a jest nią potrzeba obecności drugiego człowieka – kogoś, kto bez pośpiechu posiedzi obok i porozmawia o sprawach ważnych i błahych, z kim można wyjść na spacer, pograć w warcaby czy chińczyka, porozwiązywać krzyżówki, poczytać książkę czy gazetę. Swoje miejsce znajdą również osoby chcące realizować się w drobnych naprawach, malowaniu, czy porządkowaniu ogrodu. Równie ważni są wolontariusze akcyjni, którzy wspierają podczas organizowanych spotkań integracyjnych lub dzielą się swoimi talentami podczas występów artystycznych.
Zapraszamy do wolontariatu osoby, które chciałyby zaoferować trochę swojego czasu. Nasze drzwi otwarte są zarówno dla ludzi starszych i młodych.

Osoby zainteresowane wolontariatem zapraszamy na spotkania informacyjne, które odbędą się w dniu 3 i 4 grudnia w Domu Pomocy Społecznej w Sopocie przy ul. Mickiewicza 49. W trakcie spotkania pokażemy, jakie formy aktywności można wykorzystywać w trakcie zajęć z osobą starszą.

 
 
Zwiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę

SPOTKANIE EDUKACYJNE Z ADWOKATEM

„Senior jako pacjent”
To już kolejna edycja Programu „Adwokat przydaje się w życiu”, w ramach którego odbyło się spotkanie dla seniorów z Dziennego Domu Pobytu. Jest to inicjatywa edukacyjna organizowana przez różne środowiska prawnicze. W dzisiejszym spotkaniu o sprawach związanych z prawem pacjenta mówiła Pani Ewa Tramowska- Guzek z Prokuratury Regionalnej z Gdańska oraz Pani mecenas Elżbieta Bansleben.

 
 
Zwiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę

WYSTĘP Z OKAZJI 100-LECIA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Dnia 21 listopada 2018r., odwiedziły nas dzieci z Przedszkola nr 12.
Występ miał charakter patriotyczny.

 
 
Zwiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę

Dzień otwarty DDP

Dzień Otwarty Dziennego Domu Pobytu za nami. Odwiedziła nas liczna grupa sopockich seniorów a także rodziny i opiekunowie zainteresowani świadczonymi usługami. Goście chętnie uczestniczyli w warsztatach. Otrzymali również wiele informacji na tematy dotyczące zdrowia. Punkt informacyjny, w którym dyżurowali pracownicy socjalni z sopockiego MOPS-u, cieszył się również dużym zainteresowaniem. Spotkanie odbyło się 15 listopada 2018.

 
 
Zwiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę

Dzień otwarty DDP Sopot

Jak bezpiecznie pomóc seniorowi wstać, położyć się, wyjść na spacer oraz aktywnie spędzić czas. Tego wszystkiego dowiemy się podczas Dnia Otwartego Dziennego Domu Pobytu w sopockim DPS.

Dzienny Dom Pobytu przeznaczony jest dla osób niepełnosprawnych oraz w podeszłym wieku mieszkających w Sopocie.  To przyjazne seniorom miejsce, gdzie mogą miło i efektywnie spędzić czas. Dzienny Dom Pobytu to jednak miejsce wsparcia nie tylko dla osób przebywających w nim w ciągu dnia, ale także dla opiekunów seniorów oraz rodzin osób korzystających z usług placówki.

W pewnym wieku występują problemy na wielu płaszczyznach związanych ze zdrowiem czy odżywianiem. Dlatego dużą uwagę przykładamy do tego, aby niektóre metody wypracowane w dziennym domu przenosić na życie prywatne naszych uczestników zajęć, np. sposób komunikowania się, postępowania, poruszania się, czy odżywiania – mówi Magdalena Kowalczys, kierownik Dziennego Domu Pobytu w sopockim DPS. – Opiekunowie często działają intuicyjnie, co nierzadko powoduje, że  metody te nie sprawdzają się, w rezultacie czego wypalają się, denerwują i gdzieś ta cierpliwość się kończy. My chcemy temu zapobiec.

Jak bezpiecznie pomóc seniorowi wstać, położyć się, wyjść na spacer oraz aktywnie spędzić czas. Tego wszystkiego dowiemy się podczas Dnia Otwartego Dziennego Domu Pobytu w sopockim DPS.

Zapraszamy seniorów zainteresowanych naszym domem dziennym, a także ich opiekunów aby zobaczyli jak funkcjonujemy – mówi Kowalczys. – Planujemy spotkanie edukacyjne i warsztatowe aby nasi goście mogli pewnych rzeczy sami doświadczyć. O sposobach na łatwiejsze radzenie sobie z podopiecznym seniorem w domu opowie nasz fizjoterapeuta. Chcemy także zwrócić uwagę na potrzebę regularności posiłków u podopiecznych. Dla odwiedzających dostępny będzie punkt informacyjny. Jednym słowem chcemy zwrócić uwagę na podstawowe obszary kluczowe w opiece nad seniorem i pokazać, co zrobić, aby senior czuł się dobrze.

 Dzień Otwarty Dziennego Domu Pobytu odbędzie się 15 listopada w godzinach 10.00-12.00 w siedzibie przy ul. Mickiewicza 49. Dojazd autobusem 144. Informacje i zgłoszenia pod numerem telefonu (58) 551 23 18. Zapraszamy.

 

 

 
 
Zwiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę

Obchody Dnia Odzyskania Niepodległości – środa 07.11.2018

  • Patriotyczne obchody urodzin listopadowych jubilatów
  • Występ wokalny uczennic z II LO im B. Chrobrego w Sopocie
  • Muzyczna podróż przez Polskę „Niech żyje Polska”
 
 
Zwiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę

Obchody Dnia Odzyskania Niepodległości – wtorek 06.11.2018

  • Wystawa „My Polacy” zdjęcia Jerzego Bartkowskiego
  • Warsztaty plastyczne „Kompozycje plastyczne w barwach narodowych”
  • Śpiewanie pieśni patriotycznych
 
 
Zwiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę

Obchody Dnia Odzyskania Niepodległości – poniedziałek 05.11.2018

  • Warsztaty plastyczne „Kompozycje plastyczne w barwach narodowych”
  • Śpiewanie pieśni patriotycznych
  • Kartka dla Polski
 
 
Zwiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę

Wizyta Tatarów w Sopocie

20 października odwiedził nas Zespół Dziecięco- Młodzieżowy „BUŃCZUK” z Białegostoku. Występ poprzedzony był prelekcją wygłoszoną przez Pana Rafała Bergera pt.: „Hassan i Maciej Konopaccy, polscy Tatarzy, patrioci”.

 
 
Zwiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę

Sopot. Miasto otwarte.

To tytuł debaty, która odbyła się w naszym domu 10 października, a jej organizatorem był Tygodnik POLITYKA i miasto Sopot. Udział w rozmowie wzięli: Renata Birtus z Fundacji Nasz Przyjazny Dom, Joanna Cichocka- Gula, wiceprezydent Sopotu, Aleksandra Maj z Towarzystwa Pomocy im. Brata Alberta, Piotr Harhaj ze Stowarzyszenia Na Drodze Ekspresji oraz Przemysław Staroń, społecznik i nauczyciel z II LO w Sopocie. Spotkanie poprowadził Edwin Bendyk, redaktor z Tygodnika POLITYKA.

 
 
Zwiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę

40 lat minęło…

Pani Danuta Rakowska z Dziennego Domu Pobytu obchodziła 16 października Jubileusz 40-lecia uczęszczania do placówki. Jubilatka otrzymała list gratulacyjny, życzenia i kwiaty podczas spotkania z mieszkańcami  DPS i uczestnikami Dziennego Domu.

 
 
Zwiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę

Wizyta Sopockiego Mobilnego Muzeum

Kolejna wizyta sopockiego Mobilnego Muzeum odbyła się u nas w poniedziałkowy poranek 15 października. Ty razem wspólnie obejrzeliśmy film współfinansowany przez Miasto Sopot i Muzeum pt.: „ Piszę do ciebie kochanie”. Słowo wstępne na temat tła historycznego filmu przedstawiła Pani Karolina Babicz- Kaczmarek, Dyrektor Muzeum Sopotu.

 
 
Zwiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę

Pokaz storczyków

W dniu 11 października odbyła się prelekcja i pokaz na temat storczyków – ich biologii, występowaniu i uprawie w domu. Uczestnicy spotkania mogli zobaczyć, podziwiać i powąchać okazy z Azji i Ameryki Południowej. Wykład prowadziła mgr Monika Lipińska z Katedry Taksonomii Roślin i Ochrony Przyrody Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego.

 
 
Zwiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę

urodziny – październik

We wtorek świętowaliśmy urodziny październikowych jubilatów.
Uroczystość uświetnił występ tajemniczego gościa, mistrza magii,
Pana Bartosza Szuberta, który zachwycił uczestników niezwykłymi sztuczkami.

 
 
Zwiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę

Szczepimy się!

Od ośmiu lat czyli od początku istnienia domu pomocy społecznej seniorzy szczepieni są przeciwko grypie. W tym roku również organizujemy takie szczepienia. Zawsze zaczynamy od wizyty lekarskiej, badania i sprawdzenia,  czy nie ma przeciwwskazań. Większa  część naszych mieszkańców może poddać się szczepieniu i zauważamy, że w związku z tym coraz mniej osób choruje na grypę – wyjaśnia Izabella Filińska, kierownik działu medyczno-rehabilitacyjnego. Dodać należy, iż jeśli ktoś zachoruje, to objawy są słabsze, leczenie krótsze i samopoczucie seniorów szybko sie poprawia – dodaje Izabella Kozłowska, pielęgniarka.

 

 
 
Zwiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę

Gdyńskie Centrum Zdrowia

6 października 2018 roku w Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego braliśmy udział na wydarzeniu pt. „Opieka w zdrowiu i chorobie – Gdyńskie Targi Zdrowia”.