#Przejdź do treści strony Wersja dla niedowidzących
Pomoc w czytaniu:

SOPOCKI FESTYN ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH

16 września 2019

Za nami XVII SOPOCKI FESTYN ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH

 Około 60 instytucji działających na rzecz sopocian zaprezentowało się na XVII Sopockim Festynie Organizacji Pozarządowych. Były warsztaty, gry, konkursy i koncerty.

Najpierw przeszli się w paradzie pozarządowej ulicą Bohaterów Monte Cassino, by o 12 spotkać się w Muszli Koncertowej i uroczyście rozpocząć święto samorządowców. Okazją do tego jak co roku jest przyznanie nagrody prezydenta „Sopockie Serce”. Tym razem uhonorowany został Polski Komitet Pomocy Społecznej Zarząd Miejski w Sopocie.

Wygrała organizacja bardzo ważna, działająca na rzecz seniorów i osób samotnych, czasami zmagających się z trudnościami losu – podsumował Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. – Komitet wykonuje wspaniałą robotę na co dzień. Zapraszam wolontariuszy do współpracy z nimi, czy to przy rozdzielaniu żywności dla potrzebujących, czy przy pomocy ludziom starszym. To ważne.

Jak zwykle uczestnicy festynu przygotowali wiele atrakcji. Nie zabrakło propozycji dla dzieci, młodzieży, rodzin, osób aktywnych zawodowo, seniorów oraz osób z niepełnosprawnościami. Dla tych, którzy chcieli włączyć się w społeczne, kulturalne i sportowe życie miasta, była to również okazja do poznania możliwości zaangażowania w sopocki wolontariat, m.in. w Domu Pomocy Społecznej.

Przyszliśmy tu dzisiaj z naszymi wolontariuszami, aby zaprosić do wolontariatu na rzecz seniorów – powiedziała Edyta Życzyńska, koordynatorka wolontariatu w sopockim DPS. – Rozdawaliśmy wizytówki ze słodyczami i herbatkami na miłą zachętę. W naszej grupie można znaleźć zarówno osoby młode jak i starsze, pokazujemy w ten sposób, ze wolontariat na rzecz seniorów to nie tylko zadanie dla ludzi starszych ale ze rownież doskonale odnajdują się w tym ludzie młodzi. Jedni od drugich czerpią energię, radość ducha, wspólnie dzielą się doświadczeniami, wymieniają pomysłami.

Na stoiskach odbywały się m.in. warsztaty artystyczne, zabawy, konkursy i quizy z nagrodami, prezentacja i sprzedaż wyrobów podopiecznych organizacji pozarządowych, a także pozarządowe kawiarenki. Nie zabrakło gier i pokazów sportowych (m.in. karate, tenis, rugby, lekkoatletyka, pojazdy sportowe). Stowarzyszenie Zdrowi i Aktywni tradycyjnie zaprosiło do wspólnej zumby.

To otwarta aktywność, interakcja, zachęcająca tych, którzy przyszli na festyn, aby rozruszali się z nami – wyjaśniła Katarzyna  Kozłowska ze Stowarzyszenia „Zdrowi i Aktywni” w Sopocie. – Każdy mógł do nas dołączyć. Zumba to doskonały sposób na wszystko, to taki trochę sport, trochę poprawa samopoczucia, trochę po prostu bycie w tańcu, przyjemność dla ducha i dla ciała. Nie trzeba być szczególnie sprawnym, układy są proste, tańczy się do latynoskiej i słonecznej muzyki. Zumba jest dla każdego, w każdym wieku i w każdej formie pozwalającej na ruch. To po prostu pozytywne emocje.

Stały element festynu to również udział organizacji prozwierzęcych, u których można skonsultować kwestie związane z adopcją oraz opieką.

Zachęcaliśmy do adopcji naszych królików – powiedziała Joanna Baran, wolontariuszka sopockiego „Uszakowa”. – To nic nie kosztuje. Trzeba być świadomym na czym polega opieka nad królikiem, ponieważ jest ona zupełnie inna, niż nad kotkiem czy pieskiem. Tego jednak da się nauczyć i poznać dzięki wolontariuszom z sopockiego „Uszakowa”, którzy zawsze służą pomocą.

 Aby zaadoptować krolika z sopockiego „Uszakowa” trzeba wysłać formularz zgłoszeniowy przez stronę kroliki.net. Wskazówki znajdziemy także na facebookowej stronie „Uszakowa”. Po wypełnieniu formularza zgłasza się inspektorat w celu przeprowadzenia rozmowy adopcyjnej. Jeśli są chęci i możliwości, królik może zamieszkać w nowym domu.

Na festynie można było skorzystać z propozycji organizacji zajmujących się wsparciem społecznym i zdrowiem. Oprócz różnorodnych konsultacji (w tym w zakresie zdrowia psychicznego oraz zdrowego odżywiania), można było wykonać analizę składu ciała z omówieniem wyniku, skorzystać z masażu leczniczego i relaksacyjnego kończyn górnych, wykonać badania profilaktyczne, takie jak: tętna i ciśnienia, poziomu glukozy we krwi, saturacji. Na swoje stoiska również w tym roku zaprosiła sopocka policja, Straż Miejska oraz Straż Pożarna, a także Zakład Oczyszczania Miasta szczególnie cieszące się zainteresowaniem najmłodszych uczestników festynu. Z kolei Sopockie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu zachęcało do rozmów o możliwościach podejmowania społecznej aktywności w Sopocie.

Będąc na takim festynie mieszkaniec może poznać ofertę danej organizacji i zacząć współpracować z nią, jako wolontariusz. Ten festyn to okazja do zapraszania przez organizacje pozarządowe do wolontariatu, ale też do tego, by edukować o aktywności obywatelskiej w takiej formie, jak: co się dzieje i z czego mogę korzystać. To szansa na to, by zaangażować się w życie tych organizacji, które podczas festynu się wystawiają i są z nami– powiedziała Anna Horak z Sopockiego Centrum Organizacji Pozarządowych.

Organizatorem wydarzenia byli: Stowarzyszenie Na Drodze Ekspresji, Sopockie Centrum Organizacji Pozarządowych, Wolontariat – Aktywni w Sopocie. Festyn współfinansowany był ze środków Gminy Miasta Sopotu oraz Stowarzyszenia Na Drodze Ekspresji.