#Przejdź do treści strony Wersja dla niedowidzących
Pomoc w czytaniu:

OBCHODY MIĘDZYNARODOWEGO DNIA OSÓB STARSZYCH 2019

2 października 2019

To już kolejny koncert moniuszkowski dla seniorów 

Z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych w sopockim Domu Pomocy Społecznej odbył się koncert moniuszkowski w wykonaniu Mai Jaryczewskiej (pianino) i Weroniki Marii Czulak (wiolonczela). Mieszkańcy DPS mogli posłuchać takich utworów, jak „Znasz li ten kraj”, „Romans rosyjski”, „Dwie zorze” czy „”Prząśniczka”.

W naszym domu Dzień Osób Starszych to szczególne święto – mówi Agnieszka Cysewska, dyrektor DPS w Sopocie. – Staramy się, aby co roku był to dzień atrakcyjny. Tym razem zaprosiliśmy seniorów do wysłuchania koncertu moniuszkowskiego. W ten sposób staramy się utrzymać ich kontakt z kulturą wysoką, z której słynie Sopot. Regularnie organizujemy wiele wydarzeń kulturalnych współpracując z muzeum Sopotu, Państwową Galerią Sztuki, Akademią Muzyczną w Gdańsku, z Teatrem na Plaży. Młodzi artyści (w tym studenci) świetnie rozumieją się z seniorami zaspokajając ich potrzeby kulturalne i utrwalając solidarność międzypokoleniową.

Sopocki DPS regularnie uczestniczy w świętowaniu Roku Moniuszkowskiego. To już kolejny koncert w naszej placówce.

Muzyka poważna włącza się w nasz program muzykoterapii – uważa Anna Szmaja-Wysocka, terapeutka w DPS. – Powoduje lepszy rozwój funkcji poznawczych zaburzonych przez dysfunkcje neurologiczne. Poprawia pamięć, koncentrację, zwiększa otwartość u osób starszych. Muzyka na żywo jest dla seniorów istotna w utrzymaniu ich kondycji psychofizycznej.
Koncert moniuszkowski w DPS odbył się 1 października 2019 roku.