#Przejdź do treści strony Wersja dla niedowidzących
Pomoc w czytaniu:

OBCHODY MIĘDZYNARODOWEGO DNIA OSÓB STARSZYCH 2019

30 października 2019

Dietetyczka radzi: na październik dobra dynia!

Robimy z niej zupy, sałatki i przetwory na zimę. Do wyboru mamy kilka jej gatunków. Najpopularniejsza jest dynia polska, jednak w sklepach dostaniemy też zagraniczne odmiany tego warzywa, m.in. Hokkaido, Piżmową – Butternut czy Muscat de Provence zwaną Prowansalską.

Dynia to bogactwo cennych witamin potrzebnych w codziennej diecie każdego człowieka – mówi Karolina Gorzkiewicz, dietetyczka w sopockim Domu Pomocy Społecznej. – W 100 gramach dyni surowej występuje prawie 5 mg witaminy C, a także tiamina, ryboflawina, kwas foliowy czy witamina B6. Dynia to również źródło cennych minerałów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania wszystkich narządów w organizmie. W dyni znajduje się sód, potas, fosfor, żelazo, wapń, a także cynk, szczególnie ważny w diecie starszych mężczyzn.

Już wiele lat temu udowodniono, że regularne spożywanie dyni pozytywnie wpływa na regulację pracy całego układu krwionośnego, który u seniorów narażony jest na wiele chorób.

Dynia, podobnie jak marchewka, zawiera spore ilości β-karotenu, który naturalnie obniża poziom złego cholesterolu we krwi – uważa dietetyczka. – Potas obniża ciśnienie, a  β-karoten wspomaga walkę z wolnymi rodnikami. Według badań regularne jedzenie dyni może hamować rozwój nowotworów.

Spożywanie dyni wzmacnia system immunologiczny. Dynia jest lekkostrawna i niskokaloryczna, przydaje się więc w trzymaniu linii.

W Polsce najbardziej popularną potrawą z dyni jest zupa-krem. Rozgrzewająca zupa z dyni to jednak nie jedyny sposób na przyrządzenie tej pomarańczowej kuli. Smakowity może okazać się bigos z tego warzywa. Fani dyni mogą ją zamarynować i zajadać się nią cały rok. Ciekawostką dla smakoszy będzie dyniowy chleb.

Do jego zrobienia potrzebujemy: 300g zakwasu żytniego, 200g puree z pieczonej dyni, 300g mąki orkiszowej, 200g mąki pszennej typ 500, 1 łyżeczkę soli, 300g przegotowanej wody o temperaturze 30-35 stop. C, 20g świeżych drożdży, 1 łyżeczkę cukru trzcinowego, oliwę z oliwek do wysmarowania formy oraz 3 łyżki pestek dyni.

W wodzie rozpuszczamy drożdże, dodajemy łyżeczkę mąki i cukru, mieszamy i odstawiamy do wyrośnięcia – podpowiada Karolina Gorzkiewicz. – Do jednej miski wsypujemy  dwa rodzaje mąki, sól, 2 łyżki pestek dyni, dodajemy zakwas, rozczyn z drożdży oraz puree z dyni i zagniatamy ciasto. Następnie przekładamy je do dwóch foremek wysmarowanych oliwą z oliwek, po wierzchu posypujemy pestkami dyni lekko je dociskając. Foremki wkładamy do foliowych torebek zostawiając wystarczająco dużą przestrzeń dla swobodnego wzrostu ciasta i odstawiamy do wyrośnięcia na około 1,5 godziny. Po czasie blaszki z wyrośniętym ciastem wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do temperatury 230 stop. C. Chleb pieczemy 10 minut w temperaturze 230 stop. C, a następnie zmniejszamy temperaturę do 200 stop. C i pieczemy jeszcze około 30 minut. Upieczony chleb wyciągamy z foremek i odstawiamy do całkowitego ostygnięcia.