#Przejdź do treści strony Wersja dla niedowidzących
Pomoc w czytaniu:

Obchody międzynarodowego dnia osób starszych 2019

10 października 2019

Fizjoterapeutka radzi: Jak rozgrzać się w październiku?

Październik to miesiąc Obchodów Miedzynarodowego Dnia Osób Starszych, dlatego organizujemy liczne spotkania edukacyjne i rekreacyjne. W środę 9 października zaprosiliśmy seniorów na spotkanie z fizjoterapeutą.

Październik to miesiąc, w którym dotykają nas pierwsze poważne chłody. Dlatego warto zadbać o ty, by regularnie rozgrzewać ciało i przygotować się na sezon zimowy.

Dobrą rozgrzewką na początek mogą być ćwiczenia rozluźniające mięśnie rąk.

Pomogą nam w tym ruchy okrężne ramion, wymachy oraz zginanie stawów łokciowych – mówi Marta Sielawa, fizjoterapeutka w sopockim Domu Pomocy Społecznej. – Średnio taka rozgrzewka powinna trwać 10-15 minut. Rozgrzanie stawów zapobiegnie ewentualnym kontuzjom, dotleni i odżywi tkanki.

Seniorom przydadzą się też ćwiczenia usprawniające dłonie.

W tym celu możemy ugniatać gumową piłeczkę, toczyć ją, podrzucać i łapać – radzi Sielawa. – Możemy też stukać czubkami palców o blat stołu. Poprawi to nam precyzję i sprawność palców.

Jeśli w październiku czeka nas słynna polska złota jesień i zamierzamy spacerować, warto zadbać o nogi.

Siadamy na krześle i naprzemiennie zginamy oraz prostujemy kolana – mówi fizjoterapeutka. – Odwodzimy i przywodzimy wyprostowane nogi; wzmocni to mięśnie naszych ud. Wykonujemy też ruchy okrężne stóp wzmacniając dzięki temu ścięgna i poprawiając ukrwienie.

Dobrą rozgrzewką przed spacerem będzie również wspinanie się na palce i pięty, naprzemiennie.

Dla bardziej zaawansowanych sportowo seniorów ciekawym sposobem na wzmocnienie mięśni brzucha, nóg i pośladków będzie jazda na rowerze stacjonarnym. Dlaczego na stacjonarnym? Ponieważ nie obciąża on tak organizmu, jak tradycyjny rower i jazda w terenie – wyjaśnia Sielawa.

Jedno jest pewne: warto rozgrzewać się przez cały rok. Może to nas nie tylko uchronić  przed lekkimi kontuzjami, ale również przed złamaniami i poprawić formę.