#Przejdź do treści strony Wersja dla niedowidzących
Pomoc w czytaniu:

Obchody Międzynarodowego Dnia Osób Starszych 2019

10 października 2019

Muzyka jest dobra na wszystko! 2019-10-09

Muzyka jest dobra na wszystko. Pragniemy o tym przypomnieć szczególnie w październiku, w którym obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Starszych.

Muzyka jest namiętnością, miłością i tęsknotą – mówił Richard Wagner, niemiecki kompozytor. Jimmy Page, angielski gitarzysta rockowy twierdził, że muzyka to najlepszy język do poruszenia serc ludzi na całym świecie. Z kolei poeta Ludwik Jerzy Kern pytał retorycznie: Czym jest muzyka? Może po prostu niebem, z nutami zamiast gwiazd?

Muzyka jest czymś pięknym, jest wszystkim, lekarstwem – uważa Dorota Plenkiewicz z Dziennego Domu Pobytu w Sopocie, regularnie biorąca udział w muzykoterapii odbywającej się na terenie sopockiego DPS. – Kiedy śpiewam jestem zdrowa. Ja kocham śpiewać! I tańczyć też! Muzyka gwarantuje także dobrą zabawę i radość, powoduje, że moje samopoczucie jest od razu lepsze.

Muzyka czy śpiewanie to nie tylko rozrywka, ale rownież sposób na poprawienie kondycji.

Muzyka, śpiewanie i w ogóle zajęcia z muzykoterapii powodują lepszy rozwój funkcji poznawczych zaburzonych przez dysfunkcje neurologiczne – uważa Anna Szmaja-Wysocka, logopeda w sopockim DPS. – Poprawiają pamięć, koncentrację, zwiększają otwartość u osób starszych. Muzyka na żywo jest dla seniorów istotna w utrzymaniu ich kondycji psychofizycznej. Regularne słuchanie muzyki wspomaga terapię osób niemówiących lub słabo mówiących. Rozwija ich kompetencje komunikacyjne oraz motywację do dzielenia się z innymi swoimi przemyśleniami i wrażeniami. Wspomaga integrację i zapobiega wykluczeniu. Dzięki muzykoterapii usprawniany jest słuch fonemowy, lepsza jest też praca mózgu. Muzyka poprawia przetwarzanie dźwięków mowy, a umiejętność rozpoznania rytmu sprzyja szybszemu rozróżnianiu poszczególnych sylab i wyrazów oraz lepszemu opanowaniu utraconej na skutek incydentu neurologicznego zdolności komunikacji.

Muzykoterapia posługuje się muzyką lub jej elementami, aby poprawić funkcjonowanie osób z różnymi zaburzeniami: natury umysłowej, emocjonalnej, czy fizycznej. Muzyka uspokaja, rozluźnia, poprawia nastrój. Zajęcia z muzykoterapii to także dobra zabawa, może w niej znaleźć zastosowanie każdy rodzaj muzyki.

W sopockim DPS mieszkańcy ostatnio najczęściej słuchają utworów moniuszkowskich, a śpiewają piosenki biesiadne, patriotyczne i religijne.

„Gdzie strumyk płynie z wolna” czy „Szła dzieweczka do laseczka” to piosenki, które wszyscy znają i lubią, ponieważ kojarzą im się z młodością – twierdzi Beata Gadomska, instruktor prowadzący zajęcia muzyczne w sopockim DPS. – Piosenki te integrują seniorów i poprawiają samopoczucie. Dobór utworów jest ważny ponieważ wpływa na nastrój, a celem muzykoterapii jest jego poprawa.