#Przejdź do treści strony Wersja dla niedowidzących
Pomoc w czytaniu:

Obchody  Międzynarodowego Dnia Osób Starszych 2019

22 października 2019

Farmaceutka odpowiadała na pytania

W sopockim Domu Pomocy Społecznej przez cały październik obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. Z tej okazji na spotkanie z opiekunami osób chorych otępiennie do placówki zaproszono Annę Nowakowską, farmaceutkę.

Przychodzi senior do farmaceuty i…. Co robi? Rozmawia? Dopytuje? Czy po prostu płaci za leki, bierze je i wychodzi?

Często spotkanie w aptece z farmaceutą tak właśnie wygląda, senior płaci za leki i wychodzi. Pacjenci sami nie wiedzą, o co by mogli zapytać, a farmaceuta nie zawsze potrafi wyjść z inicjatywą.

Czyli jak powinna wyglądać prawidłowa relacja?

Standardowo powinno paść pytanie ze strony farmaceuty, czy pacjent zna dawkowanie leków, czy wie o jakiej porze powinien je przyjmować. Czasami ktoś zapyta, czy po, czy przed jedzeniem. To pytanie, które powinny paść zarówno z jednej, jak i z drugiej strony.  Opieka farmaceutyczna to nie tylko doradztwo w kwestii doboru suplementów, czy preparatu na przeziębienie, ale także wychwycenie interakcji lekowej, zasugerowanie pacjentowi, że powinien poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach. Na podstawie obserwacji codziennej pracy w aptece z przykrością muszę stwierdzić, że czasu na pełne doradztwo i zaopiekowanie się pacjentem jest bardzo mało. Poza tym pacjent nie zawsze jest obsługiwany przez farmaceutę, ale bardzo często przez technika farmacji, a tu fachowej wiedzy na poziomie interakcji lekowej jest – paradoksalnie – jak na lekarstwo.

Spotkała się pani w DPS z opiekunami osób chorych. Jakie jest pani wrażenie ze spotkania?

Odniosłam wrażenie, że nie posiadają oni w pełni informacji o tym, że demencja to zespół chorób na które nie ma lekarstwa. Leki spowalniają przebieg choroby, poprawiają zaburzenia nastroju, zachowania ale nie leczą przyczyny.

O czym rozmawialiście?

Omówiłam te leki, które spotykam w codziennej pracy wypisane na receptach lekarskich. Interakcje lekowe jakie mogłam państwu przekazać omawiając poszczególne leki pochodzą wyłącznie z charakterystyki produktów leczniczych, w których zawarta jest wiedza z badań klinicznych, czyli badań prowadzonych na etapie wprowadzania leku do użytku, a także badań zebranych po wprowadzeniu leku do obrotu.

Czy demencja to wyjątkowy temat w farmakologii?

Demencja jest o tyle wyjątkowym tematem, że ryzyko wystąpienia jej po 65 roku życia jest ogromne i wzrasta. Profilaktyka powinna odbywać się już na poziomie wieku 30+ poprzez budowanie rezerwy poznawczej, czyli upraszczając: poprzez jak najdłuższą naukę, poprzez walkę z nadciśnieniem, cukrzycą, miażdżycą (chroniąc w ten sposób mózg przed zmianami niedokrwiennymi) oraz poprzez aktywność ruchową i dietę prozdrowotną. Jest to choroba trudna. Niedawno miałam w aptece pacjentkę, kobietę 60+, wyczerpaną opieką nad swoją 90-letnią mamą z chorobą Alzheimera. Pani szukała pomocy w suplementach diety, usłyszałam: „Niech pani mi da coś na wzmocnienie, bo już nie mam siły”. Spytałam, czy ktoś pomaga jej w opiece nad chorą, czy wie gdzie szukać pomocy w tej kwestii. Niestety nie wiedziała nic, a za sobą miała już zniecierpliwioną kolejną osobę z kolejki.

Stąd spotkanie w DPS, po to, żeby opiekunowie mieli czas na zadawanie pytań. Jakie są pani wnioski z tych rozmów?

Przede wszystkim inicjatywa spotkań, jakie prowadzicie państwo w waszej placówce zasługuje na uznanie. Cieszę się, że dzięki państwu mam okazję realizować się jako farmaceuta, służąc wiedzą i pomocą najlepiej, jak potrafię.

Spotkanie z farmaceutką odbyło się we wtorek 8 października w Domu Pomocy Społecznej w Sopocie.