9 listopada 2021. Spotkanie rodzinnych opiekunów osób chorych na demencję w Domu Pomocy Społecznej w Sopocie, przy ul. Mickiewicza 49.
Od 9 listopada br. do 7 grudnia br. (we wtorki, o godz. 15:00) zapraszamy na bezpłatne szkolenia rodzinnych opiekunów osób chorych na demencję. Szkolenia prowadzi Marlena Meyer, gerontopedagog, pierwsza polska certyfikowana trenerka w amerykańskim programie edukacyjnym o demencji „Pozytywne podejście do opieki” (Positive Approach to Care).
Na pierwszym spotkaniu rozmawialiśmy na temat diagnozy medycznej. Czy widząc niepokojące objawy u naszych seniorów: problemy z wykonywaniem prostych, codziennych czynności, problemy z pamięcią, mylenie czasu i miejsca, gubienie rzeczy, możemy liczyć na trafną diagnozę u lekarza rodzinnego? Czy nie zostaniemy zbyci stwierdzeniem, że takie zachowania to element procesu starzenia się? Co jest zdrowym starzeniem się, a co chorobą mózgu?
Demografia zmienia się i w naszym społeczeństwie mamy coraz więcej osób w wieku 65+, a nawet 90+. To oznacza coraz większą liczbę osób zagrożonych demencją. Kiedy i komu robić badania przesiewowe? Czy w wieku 40 lat już powinniśmy sprawdzić, czy nie jesteśmy zagrożeni chorobami neurodegeneracyjnymi?
Zwracając się do opiekunów rodzinnych podkreślamy, aby nie działać w pojedynkę. Całodobowa opieka nad chorym na demencję może szybko wyczerpać opiekuna i jego samego doprowadzić do choroby. Potrzebna jest grupa wsparcia! Potrzebna jest edukacja!
Organizatorami spotkania są Dom Pomocy Społecznej w Sopocie i Fundacja Dementia Action Alliance Polska.