#Przejdź do treści strony Wersja dla niedowidzących
Pomoc w czytaniu:

Zajęcia terapeutyczne

Zajęcia terapeutyczne motywują osobę chorą do działania i utrzymują w możliwie najlepszej kondycji psychicznej i fizycznej. Ośrodek zapewnia pomoc i aktywizację osób cierpiących na otępienie poprzez różnorodne formy terapii:

1. Trening Orientacji w Rzeczywistości – to codzienne przypominanie i utrwalanie informacji dotyczących uczestnika i jego otoczenia, miejsca zamieszkania czy też podstawowych informacji na temat bliskich; utrzymanie stanu umysłowego na jak najwyższym poziomie.

2. Terapia prokognitywna – poprawia funkcjonowania pamięci, koncentracji oraz uwagi.
Metody:
• rozwiązywanie krzyżówek, zagadek, łamigłówek, quizów
• ćwiczenia językowe
• materiały wspomagające dla osób nie piszących oraz nieczytających, np. zestawy do dopasowywania elementów
• gry edukacyjne i planszowe, np. MEMORY, JENGA
• ćwiczenia z użyciem z piłek edukacyjnych, zegara, drewnianych układanek, puzzli itp.

3. Terapia reminiscencyjna – odwoływanie się do przeżyć i doświadczeń z przeszłości chorego przy użyciu różnego rodzaju bodźców uruchamiających wspomnienia. Celem terapii jest usprawnianie zdolności komunikowania oraz wywoływanie i utrwalanie pozytywnych wspomnień.

4. Terapia ręki – usprawniająca motorykę małą, ćwiczenia utrzymujące sprawność rąk i palców. Zadania polegają na ćwiczeniu ruchów chwytania, przesuwania, przewlekania, pisania czy skupiające się na koordynacji obu rąk.

5. Arteterapia – zajęcia plastyczne z wykorzystaniem różnorodnych technik wprowadzają odprężenie, redukują stres oraz stany lękowe. Wszystkie prace są gromadzone i segregowane chronologicznie w celu obserwacji zmian.

6. Muzykoterapia – wspólne słuchanie i śpiewanie piosenek pomaga rozładować napięcia, usunąć lęk i frustrację przy jednoczesnym ćwiczeniu pamięci (przypominanie i utrwalanie tekstów znanych piosenek). Dodatkowo muzykoterapia oddziałuje na zmysły tworząc miłą atmosferą sprzyjającą rozluźnieniu i relaksacji.

7. Biblioterapia – to poznawanie nowych treści poprzez czytanie książek, artykułów, prasy. Wzmacnia procesy koncentracji i uwagi oraz utrzymuje słownictwo w sposób niemęczący i rozrywkowy.